לעבור לתוכן


פיתוח קניונים מרכזים מסחרים ומיזמים קמעונאיים

בלוג אלברטו


תופעה


הכותב הינו בעלי חברת יובלים בתחום הקניונים והמרכזים מסחרים.

באחד מביקורי האחרונים ברשת מקדונלד'ס, עם כניסתי לסניף נתקלתH במחזה אחר. עמדתי בתור אחרי בחור צעיר דתי חובש כיפה סרוגה , שהזמין הזמנתו והמוכרת מעבר לדלפק הייתה ערביה ישראלית עם צעיף מסורתי שכיסה את ראשה ושיערה והבליט פנים יפות להפליא.

אכן תופעה הולכת וגוברת בשנים האחרונות של מוכרים ומוכרות ונותני שירות למיניהם מקרב המגזר הערבי בקניוני ישראל. חלק גדול מהמוכרות והמוכרים בחלק גדול בחנויות בקניונים ובמרכזי המסחר בישראל נכון להיום הינם ערבים ישראלים. אנו שהורגלנו בעיקר לבעלי מקצוע ערבים בתחומי הבניה, חקלאות, וכדומה, עדים כעת שסמירה מטירה , ושירין מטייבה הם המוכרות מעבר לדלפק במותג אופנה מוכר ולא בהכרח מעיין, רותם או בת-אל .

חלקם של העובדים אף צועד את צעדיו הראשוניים בקרב משרות ניהול זוטרות .

החלוץ בעניין זה הינו עומרי פדן, בעלי מקדונלד'ס , שלהערכתי חלק ניכר מעובדי סניפיו היום הינם ערבים צעירים ממגזר הערבי הישראלי. אני מברך על התופעה וחושב שיש בה מין ניצוץ ראשוני של התקדמות, לא בהכרח לדו קיום ( והלוואי ) אך בעיקר חשיפת שני הצדדים, הערבי מצד אחד והיהודיה מצד שני זה לזו.

חשיפה שכזו יוצרת מרקם ומצע מצוין למגע בלתי אמצעי ( גם ובמידה בתחילה אולי ונכפה ) לקשר בין הצדדים . היכולת להכיר בדרך של שירות קמעונאי לדוגמא , טעמים ריחות , דיקציה , שפה , שמות , הבעות , לבוש ועוד, מאפשרת באופן מוחלט להבין ומהר מאד כי השד איננו נורא. מובן שחלקנו ואולי הגדול שבו, עדיין ניחן בפרדיגמות קיצוניות ונאמר במתינות פחות מתקדמות לגבי השכן הבן דוד, אך עדיין דווקא ובגלל סיטואציה בה מוכרת ערביה נותנה שירות במותג אופנה גדול ובמיוחד בחנות הגברים של אותה רשת , לצעיר יהוד ישראלי בעל דעות ימניות משהו, להרגיש את נחת השירות מערביה מהמשולש. אותו צעיר לבטח יחוש בתחילה מבוכה ( למה מי היא שתייעץ לי איזה גינס לבחור ?!) . אך ככל שהזמן יחלוף יבין גם הוא שהשד איננו כל כך נורא וליסמין מבקעה אל ג'רביה , יש שם, סגנון, זהות , אופי והפלא בפלא, גם חלומות .

מנגד יסמין מבקעה, מגלה עולם חדש. היהודים. היא בת 19, פעם ראשונה עובדת מחוץ לישוב הולדתה, ופעם ראשונה גם באה במגע כל כך אינטנסיבי עם כל כך הרבה יהודים. ולפתע נאור לה כי השד הזה של היהודים לא נורא ויש בהם גם נחמדים ואדיבים ויש גם אחרים פחות נעימים, שיש לאנשים רגש ,חסרונות ( הם היהודים לא כל כך חכמים כמו שחשבנו ...) והם גם לא בהכרח כל כך רעים.

זו ראשיתה של מהפכה קטנה. מאמין שגם כי גם במגזרים אחרים תלך התופעה ותגדל ודווקא החיכוך הנכפה משהו בין שני המגזרים יביא להרבה יותר פתיחות, הבנה והשרשת סוג של דו קיום שיאפשר בעתיד גם להכניס לליבנו גם את השכנים הפלשתינים מעבר לגדר לליבנו ולקניוננו .